Neler Yapmalıyız ?

Diş Gıcırdatma

UZ.DR. HARUN CANOĞLU

Diş Gıcırdatma…


Diş sıkma veya gıcırdatma gün içerisinde veya gece uykuda(istemsiz olarak) gerçekleşir. Bu durum genellikle köpek dişleri ve azı bölgelerinde dişlerin aşınmasına yol açar. Özellikle gıcırdatmanın şiddetli olduğudurumlarda dişin canlı kısımları ve sinirlerini açığa çıkacak kadar çok aşınabilir.

Diş gıcırdatan hastalarda çene ekleminde ağrı ve çiğneme kaslarında hassasiyet sıklıkla izlenir. Genellikle nedeni pisikolojiktir, iç sıkıntısının bir yansıması olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Gıcırdatmanın tam nedeni belli olmasa da aşağıdaki durumların gıcırdatmayla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

*Bağırsak parazitleri

*Beslenme yetersizlikleri

*Alerjiler

*Endokrin bozukluklar

*Mental gerilik- kas iskelet bozukluğu( Serebral Palsi)

*Artmış stres, kişilik bozukluğu

Dişlerin tam kapanmadığı durumlarda erken ve başbaşa temas eden dişlerin (yüksek dolgular da olabilir) gıcırdatmayı tetiklediği düşünülmektedir

UZ.DR HARUN CANOĞLU

Çocuk diş hekimliği için özel düzenlenmiş çocuk diş kliniğinde pedodonti alanındaki bütün tedaviler uygulanır. Çocuk diş hekimi hastanın şikâyeti ne olursa olsun bütün ağzı kapsayan bir muayene yapar ve bulgulara göre tedavi planlamasını veliye sunar. Bu tedavi planlaması, çocuğun şikâyetine yönelik dişlerine hangi tedavilerin uygulanabileceğinin yanı sıra çocuğun ağız sağlığını iyileştirmeye yönelik koruyucu tedavileri de içine alır.

Copyright by Dream Tasarım 2019. All rights reserved.