Neler Yapıyoruz ?

Çocuklarda Kuron Uygulaması

UZ.DR. HARUN CANOĞLU

Çocuklarda Kuron Uygulaması


Kuron (kaplama) uygulaması nedir? 

Halk arasında kaplama olarak bilinen kuron uygulaması, çok fazla madde kaybı olan dişlerde tercih edilen, tüm dişi şapka gibi saran dişe benzer bir uygulamadır.

Kuron (kaplama) süt dişlerine de uygulanabilir mi?

Süt dişleri için özel üretilen prefabrike (hazır) kuronlar vardır. Dişte gerekli hazırlık yapıldıktan sonra kuron (kaplama) uygulanır.

Hangi süt dişlerine kuron (kaplama) uygulanır?

  • Azı ve kesici dişlere,
  • İki ya da daha fazla yüzeyinde çürük olan, amputasyon ya da kanal tedavisi yapıldıktan sonra restorasyon yapılacak dişlerde,
  • Mine hipoplazisi ya da Dentinogenezis imperfekta gibi mine ve dentini etkileyen gelişimsel anomaliler ve malforme dişlerde,
  • Çok yüzlü kırığı olan süt dişlerinde ve sürekli dişlerde,
  • Restorasyonu yapılacak yer tutucularda ayak olarak kullanılan dişlerde,
  • Korumak ve restore etmek amacıyla atrisyon, abrazyon ya da erozyon nedeni ile aşırı madde kaybına uğramış dişlerde kuron uygulanmaktadır.

Süt dişleri için tek çeşit kuron (kaplama) mı vardır ?

Hayır. Hem materyal hem marka hem görünüm olarak çeşitli kuronlar vardır. Çocuk diş hekimliğinde en sıklıkla kullanılan kuronlar:

Paslanmaz çelik kuron (kaplama) : 50 yıldan uzun süredir çocuk diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Çok dayanıklı ve uygulaması kolaydır. Metal olduğu için gri renklidir. Bu nedenle arka dişlerde sıklıkla kullanılır.

Zirkonyum kuronlar (kaplamalar) :  Son yıllarda, diş tedavilerinde estetik beklentinin artması ile doğal diş renkli zirkonya kuronlar kullanılmaya başlanmıştır. Hem ön hem arka grup dişlerde tercih edilmektedir.

Dolguya göre ne gibi avantajları vardır?

Madde kaybı çok olan dişlerde uygulandığında dolguya göre çok daha uzun ömürlüdür. Doğal dişi taklit ettiği için diğer dişlerin kontakt noktaları ile daha uyumludur. Çiğneme sırasında fonksiyon görür. Daha sağlamdır. Doku dostu metallerden üretilmişlerdir. Dişi tümü ile sardıklarından dişin tekrar çürümesi gibi bir sorunla karşılaşılmaz.

Süt dişi sallanıp düşecek, bu durumda kurona ne olacak ?

Kuronlar dişlerin üstüne yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.

UZ.DR HARUN CANOĞLU

Çocuk diş hekimliği için özel düzenlenmiş çocuk diş kliniğinde pedodonti alanındaki bütün tedaviler uygulanır. Çocuk diş hekimi hastanın şikâyeti ne olursa olsun bütün ağzı kapsayan bir muayene yapar ve bulgulara göre tedavi planlamasını veliye sunar. Bu tedavi planlaması, çocuğun şikâyetine yönelik dişlerine hangi tedavilerin uygulanabileceğinin yanı sıra çocuğun ağız sağlığını iyileştirmeye yönelik koruyucu tedavileri de içine alır.

Copyright by Dream Tasarım 2019. All rights reserved.